Shoqata humanitare “ILIRIDA”  me seli nė Tiranė , Rr. “Rruga e Dibrės”  pallati 405,  ėshtė themeluar me datė:  21.06.2007  me vendim tė GJYKATĖS SĖ RRETHIT GJYGJĖSOR – TIRANE  me nr. 2033  nė bazė tė nenit tė ligjit  7850  i datė 29.07.1994 si dhe ligjit 8781 i datės 03.05.2002 dhe ligjit 8788 datė 07.05.2002.

 

Shoqata Humanitare – “ ILIRIDA “ –Tiranė - Albania

Humanitary Organization “ ILIRIDA” Tirana- Albania

Rr.” Rruga e Dibrės” – Palllati  405 – Tiranė

E-mail: ilirida_re@yahoo.com

  Veb faqe -  www.re-ilirida.tk

Tel: 00355 69 32 92 219

 

 

Nr.  Prot: 01-07 / 100

Dat:         04.07.2007

 

 

Me vendim tė Kėshillit tė senatit tė Republikės sė ILIRIDĖS me Nr. 03-06 / 205 i dt: 24.06.2007  - Kryesia e  Shoqatės Humanitare  ILIRIDA  me seli nė Tiranė vendosi qė kjo gjirollogari e mė poshtme tė jetė nė funksion tė  senatit pėr logjistikėn e saj.

 

Adresa bankare:

 

 

Conto / EURO /

 

BEN. CUSTOMER:

 

SHOQATA HUMANITARE – “ ILIRIDA - 1 “  

TIRANA – ALBANIA

 

BANK:

adress

 

United Bank of Albania

Rr. – Bulevardi “Dėshmorėt e kombit” Nr. 8

P.O.Box 128, Tirana – Albania

Tel / fax: 00355 4 228460

info@ubaal.com

SWIFT  CODE:

AAISALTR

ACC.NO.

201- 01 – 49 – 02 – 100940 – 4

IBAN CODE:

AL 85 2031 1027 2010 1490 2100 9404

 

Conto / USD /

 

BEN. CUSTOMER:

 

SHOQATA HUMANITARE – “ ILIRIDA - 1 “  

TIRANA – ALBANIA

 

BANK:

adress

 

United Bank of Albania

Rr. – Bulevardi “Dėshmorėt e kombit” Nr. 8

P.O.Box 128, Tirana – Albania

Tel / fax: 00355 4 228460

info@ubaal.com

SWIFT  CODE:

AAISALTR

ACC.NO.

201- 01 – 40 – 02 – 100940 – 4

IBAN CODE:

AL 05 2031 1027 2010 1400 2100 9404

 

 

 

Tiranė                                                                       Sekretari i Sh.H. ILIRIDA

04.07.2007

                                                                                                 

Kryetari i Senatit tė                                                          Kryetari i LKSH-isė

Republikės sė ILIRIDĖS                                                      Nevzat  Halili

Shefi  Murati

 

_______________                                                      _________________

 

 

 

Republika  e Iliridės

Senati  i Republikės

Nr.06-10 / 206

 Dt: 01.09..2007

     Tetovė

 

 

Nė bazė tė Nenit: 123 – 131  tė Kushtetutės sė Republikės sė Iliridės  e  miratuar nga Qeveria e sajė me datė: 30.04.1992  me Nr.02-01 / 101  kėshilli i senatit nė seancėn e vet tė rregulltė  me datė: 24.03.2007  nė bazė tė vendimit pėr  ratifikimin e projektit pėr jetėsimin e Republikės sė Iliridės  me nr. 06-08 / 207 i datės: 01.09.2007  si dhe nė bazė tė memorandumit  pėr bashkėpunim me LKSHI-in  miratoi kėtė:

 

 

 

KUMTESĖ

/ Pėr njoftimė tė gjėrė tė shqiptarėve  dhe miqėve tanė nė mbarė botėn /

Para disa disa muajshė u ratifikua  nga Kėshilli i Senatit tė Republikės sė Iliridės  i tėrrė dokumentacioni i vitit 1992. Me kėtė dokument   ratifikohet edhe projekti pėr jetėsimin e Republikės sė Iliridės.

Me daljen e web faqės nė internet me adresė www.re-ilirida.tk   njėherit  ėshtė ripėrtrirja e kėrkesės sė Shqiptarėve tė Maqedonisė Perendimore qė tė jetojnė tė lirė dhe tė pavarur nė shtetitin e tyre  me emrin Republika e Iliridės.

Pra , kjo ėshtė njė njohtim i mbarė opinionit shqiptarė e sidomos tė atyre tė Maqedonisė Perendimore, tė Shqipėrisė, tė Kosovės,  Luginės sė Preshevės, Malit ė Zi, Ēamėrisė, Shqiptarėve me punė tė pėrkohshme nė mbarė Evropėn, Turqinė, Azinė, Afrikėn Amerikėn, Australinė e mbarė botėn ku tė jetojnė si dhe miq e shtete tona nė mbarė botėn,

 Pėr kėtė qėllim, ēdo shqiptari qė do ti bie nė dorė kjo adresė e ka obligim tė njoftoi me ndihmėn e internetit, postės tjetėr tė rregulltė, me telefon, me kontakte direkte , atje kuka ndikim / tė gjithė ata shokė, miq, tė afėrm dhe tė gjithė ata ata shoqata e organizata dhe shtete e qeveri mike nė mbarė botėn pėr qėllimet tona. Pėr tė gjitha adresat qė do tė jenė tė njoftuara duhet me na i dėrgua nėpėrmjet adresės sonė tė e-mailit dhe tė njoftohemi se kush ėshtė i njoftuar  dhe nė cilėn kohė , me kėtė web faqe.

Kjo ka rėndėsi shumė tė madhe nga shkaku se na i shkurton punėn edhe rrugėn tonė pėr njoftim tė tė gjithė atyre si shqiptarė ashtu edhe miqt tanė.

Po ashtu ka rėndėsi tė madhe tė jemi tė bindur se janė tė njoftuar tė gjithė shqiptarėt e sidomos  tė Maqedonisė Perendimore  ku me mnjė evidencė tė saktė qė do tė kemi pastaj askush nuk do tė ketė mundėsi qė tė arsyetohet se nuk dijtė gjė.

Pra ,  ēdo shqiptar i Maqedonisė Perendimore / Republikės sė Iliridės /  e ka obligim qė kėtė adresė ta pėrcjellė nė mė sė paku prej 1 – 5 adresa tjera tė e- mailit dhe adresa tjera ose kontakte tjera. 

Po ato  tė dhėna na i dėrgon edhe neve nė logjistikė pėr evidentim. Evidenca do tė jetė e pėrkryer dhe kompjuterike ku nė ēdo kohė tė gjitha tė dhėnat sipas kėrkesės sė donatorit do tė jenė tė mundshme pėr justifikim.

Nesėr qeveria e jonė sakt dhe drejtė duhet tė ketė tė gjitha tė dhėnat pėr kontributet qė do tė derdhen nė gjiro lloogarinė e logjistikės sė saj .

Kjo  ka shumė rėndėsi ku nesėr  pasi tė funksionoi normal Republika e Iliridės me tė gjitha organet e saja si shtet qė askush tė mos arsyetohet se  gjoja nuk ka dijtė se e paska pas pėr obligim kontributin pėr finansim tė republikės sė vet.

Pėr shqiptarėt e Maqedonisė Perendimore / Republikės sė Iliridės / ėshtė e obligueshme  varėsishtė nga mundėsia e tyre ekonomike prej  1 – 5  %  tė tė ardhurave tė tyre tė pastra.

Kėta kontribute do tė jenė nėn njė menaxhim tė fortė mbykqyrės shtetėror ashtu edhe tė komisioneve tė republikės sė Iliridės dhe si tė tilla shumė tė pakta do tė jenė  gjasat pėr keqpėrdorime tė kėtyre mjeteve.

Pėrjashtim nga kjo mund tė ketė vetėm nga ata qė nuk punojnė, janė tė sėmurė, dhe shkaqe tė tjera me arsye tė dokumentuar dhe tė verifikuara nė organet e logjistikės sė Republikės sė Iliridės.

Pėr tė tjerėt,  jashta Republikės sė Iliridės kontributet e tyre janė sipas dėshirės sė tyre.

Pra pas  plotė 15 vitesh tani  ėshtė marrė njė iniciativė  nga komisioni i LKSH-ės dhe Senatit tė Republikės sė ILIRIDĖS pėr jetėsimin e kėsaj republike.  Kjo vonesė nuk ėshtė produkt i joni por diktuan kushtet dhe rrethanat e zhvillimit mbarė shqiptar nė ballkan  pėr heshtjen e saj ku  sot u krijuan kushtet dhe momentet e duhura qofshin ato mbarė shqiptare qofshin ato ndėrkombėtare pėr daljen nė dritė tė Republikės sė ILIRIDĖS.

Me analizėn e plotė dhe me pėrshtatjen e  momentit tė duhur si dhe kohės , Senati i Republikės sė ILIRIDĖS me vendim tė vetin me Nr. 03-03 / 205 i datės: 24.03.2007 nė Tetovė si dhe me lejėn e LKSH-isė ku tė njejtėn kanė edhe memorandum pėr bashkėpunim,  u vendos qė tė formohet  komisioni nismėtar  pėr  fillimin e jetėsimit tė Republikės sė ILIRIDĖS .

 Kushtetuta e Republikės sė ILIRIDĖS ėshtė ajo qė obligon Senatin e Republikės sė ILIRIDĖS qė e ka tė drejtėn e pėrhershme qė tė ionicoi  individė dhe  organe shtetėrore tė Republikės sė ILIRIDĖS , organizata e parti politike qė punojnė e funksionojnė nė teritorin e republikės  , nė vazhdimėsi  tė ketė kontakte  qė tė marrin iniciativėn pėr bashkangjitjen e  kėsaj inaciate tė Senatit tė  Republikės sė ILIRIDĖS  pėr jetėsimin e sajė.

Pėr kėtė arsye Senati i Republikės sė ILIRIDĖS urdhėroi  qė Shoqata Humanitare – ILIRIDA me seli nė Tiranė qė  pjesė tė aktivitetit tė vet me ia kushtua edhe mbulimit dhe operacioneve logjistike  qė do tė jenė tė nevojshme  pėr  logjistikėn e jetėsimit tė Republikės sė ILIRIDĖS  me krijimin e gjirollogarisė sė posaēme vetėm pėr kėtė aktivitet.

Ky aktivitet parėsor  i kėsaj shoqate do tė jetė aktivė derisa tė krijohen kushtet ose  deri sa tė krijohen organet e rregullta  republikane  pėr veprimtari tė papenguar – atėherė kjo shoqatė do tė vazhdoi me aktivitetet  e veta tė rregullta sipas planit, programit dhe statutit tė vet.

Prandaj nė kėtė aktivitet ėshtė mė se  e nevojshme qė tė kyēen gati tė gjithė shqiptarėt qė tė japin kontributin e vet e sidomas ate moral dhe matierial prej 1 – 5 % tė tė ardhurave tė tyre tė pastra.

Tė gjitha kontributet e bashkėqytetrėve tanė , individėve, organizatave tė ndryshme nė vend e jashta vendit, organizatave punuese, firmave tė ndryshme indiviuale e shtetėrore, qeveri mike nga e mbarė bota si dhe subjekte tė ndryshme, mjetėt e tyre finansiare   do tė shkojnė vetėm nėpėrmjet  adresės bankare dhe gjirollogareisė bankare .  Mėnyra tjera nuk do tė pėrfillen vetėm e vetėm qė t’u priten rrugėt e keqpėrdorimeve qė mund tė ndodhin gjatė aktiviteteve tė ndryshme.  Pėr operim me gjirollogarinė bankare pėr kėtė qėllim ka komision tė posaēėm qė gjithėmon e ndjek situatėn dhe bėnė kontrollin e nevojshėm dhe pėr kėtė raporton organeve shtetėrore e sidomos  organeve tė Senatit tė Republikės sė ILIRIDĖS.

Atje ku ka mundėsi i urdhėrohet bankės sate qė punon me te , kontabilistit tėnf qė mbanė librat e firmės sate qė  ate pėrqindje ose sumė fikse qė dėshironi ju tė kontribuoni  pėr ēdo muaj , ta pėrcjellė pėr ēdo muaj  deri te adresa bankare e shoqatės  qė ėshtė e theksuar nė tabelė tė posaēme. Pra kljo ėshtė njė thjeshtėsim i punės dhe angazhimit tuaj qė duhet tė veproni pėr ēdo muaj e kėte punė ua bėnė banka e juaj.

Tė gjitha kontributet e ēdo kujt do tė evidentohen nė bankė dhe prej aty nė data bazė tė qendrės operative tė Senatit ė Republikės sė ILIRIDĖS dhe tė njejtat do tė ruhen pėr gjithėmonė si njė dėshmi e ēdokujtė pėr vete dhe pėr gjeneratat e veta qė do tė vijnė.  Pra informata mund tė merren nė ēdo kohė me kėrkesė me shkrimė tė ēdo donatori nė ēdo kohė.

Kėrkesa bėhet me shkrimė dhe dhe nė te qartė vendoset kėrkesa, koha si dhe shifra pėr dokumentim tė sė njejtės.

Ato vėrtetime mund ti merrė edhe trashigimtari i tij, si djali, nipi, vajza, e shoqja e tij, ose familja mė e ngushtė si prindėri, vėllau, motra  etj.

Kjo njėherit ėshtė edhe obligim i ēdo shqiptari qė kėto tekste qė i lexon me ua pėrcjellė tė gjithė tė afėrmėve tė vet, shokėve, dashamirėve dhe tė gjithė atayre qė ai mendon se ata mund tė japin njė kontributė tė  konsiderueshėm pėr kėtė qėllim.

Pra kjo ėshtė shumė me rėndėsi ku nesėr tė mos ketė askush arsyetim e tė thotė se unė nuk e disha pėr ēfar ėshtė puna , nuk e disha ku tė ndihmoi dhe ke cila gjirollogari.

Pėr tė gjitha ato adresa qė ju do tė informoni patjetėr me na i dėrgua edhe neve me postė elektronike qė ti evidentojmė dhe njėherit edhe ne tė dijmė se kush e dinė pėr kėtė aktivitet.

Ēdo kush qė e merrė kėtė informatė nėpėrmes postės elektronike ose me forma tjera ėahtė i obliguar qė me ua pėrcjellė mė sė paku dy vetave qė ai i njehė dhe nė tė njejtėn informon edhe qendrėn tonė se cilėt persona ka informua nėpėrmes postės elektronike.

Mė vonė po i njejti person nėse merrė tė njejtėn informatė  nga shokė, miq ose tė afėrmit e tij  nga shkaku se ata nuk mund ta dijnė se ty e ke marė ate informatė mė parė, mirė po ai tė njejtėn e ka pėrcjellė te dy veta , nuk ėshtė i obliguar me informua persona tjerė si dhe qendrėn tonė nga shkaku se ty  e ke pėr obligim vetėm njėherė me e pėrcjellė te dy persona dhe te qendra jonė informative  kėshtu qė  nuk ka nevojė pėr sė dyti herė me bė tė njejtin aktivitet pra ate e-mail qė e ke tė njohur lirishtė mund ta fshishė qė tė mos tė pengoi.

Pėr ēėshtjen e atdheut duhet qė tė kyqen patjetėr tė gjithė shqiptarėt qofshin ne vendlindje ose diaspor nga shkaku se bėhet fjalė pėr projekt kombėtar e ajo ėshtė jetėsimi i Republikės sė Iliridės. Kontributi doemos duhet tė jetė nga tė gjithė si ajo morale ashtu edhe materiale pėr sejcilin shqiptar qė nesėr kur tė mbaron e gjithė kjo ju, fėmijėt tuaj, nipėrit tuaj tė krenohen me veprėn tuaj dhe gjithashtu ata tė kenė dyert hapur  nesėr nė liri pėr tė gjithė ata qė me gjithė zemėr kanė kotribua pėr atdhe, e qendra e jonė tė gjitha ka mei regjistrua dhe garantė pėr kėtė ėshtė Senati i Republikės sė Iliridės.

Tė gjithė ata persona qė nė ndonjė mėnyrė vetė kanė marrė informata pėr web faqen tonė ata gjithashtu e kanė obligim me i pėrcjellė dy personave dhe tė informojė qendrėn tonė.

Pėr shkak seshumica nukjanėnė gjendje me pėrdor internetin , kisha tė gjithė ata qė dijnė tė pėrdorin internet meu ndihmua atyre qė nuk dijnė e gjithashtu ata qė nuk dijnė duhet tė kėrkojnė ndihmė prej atyre qė dijnė ta pėrdorin internetin nga shkaku se tani pėr tani ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė komunikua me qendrėn.

Nė qendėr me precizitet  mė tė madhė do tė regjistrohen tė gjitha tė dhėnat edhe se prej ku e ke marrė informatėn pėr punėn e web faqės , kujt ia ke dėrguar dhe kur si dhe adresat e sakta tuat dhe tė atxre qė ua dėrgon informatėn.

Kjo formė dhe metodė e punės nuk vlenė pėr ata individė qė nuk janė shqiptarė, pėr organizata , firma,  shtete ,  etj , ata vetėm e pranojnė  e studjojnė punėn  dhe nuk e kanė pėr obligim me e pėrcjellė mė tej informatėn , por ne  do tė jemi shumė mirė njohės pėr ndihmėn e tyre materiale dhe morale qė aq shumė na nevojitet .Ata me dėshirėn e tyre mund tė na informojnė  pėr burimet finansiare qė ata i kanė nė njohuri dhe po tė njejtat i kanė informuar. Edhe pėr kėtė do tė jemi shumė mirė njohės tani por kur do tė jetėsohet Republika e Iliridės atėherė ne do tė dijmė ti respektojmė miqt tanė.

Shqiptarėt qė janė me punė dhe banim nė vende tė ndryshme tė botės e kanė pėr obligim qė ti pėrdorin tė gjitha kapacitetet e tyre pėr tė sqarua dhe ndikua nė ato vende dhe shtete si  te shoqatat joqeveritare, qeveritare, firma, individ, shtete e personalitete qė ai i njjeh dhe ka ndikim, e ka pėr obligim qė tė mer iniciativė pėr tė hyjė nė biseda me ta tua sqaroi punėn  tonė qė ata tė binden pėr tė ndihmua si materilishtė ashtu edhe  moralishtė.

Ai pėr aktivitetin e vet tregon shembull te tė tjerėt se si duhet vepruar nė kėtė drejtim.

Me marjen e informatave kthyese tė e-mailave  qė ju patjetėr duhet me na i dėrgua  adresat e atyre qė ju i keni informua ,ne strikt do tė dijmė   se nė cilėt shtete gjendeni dhe se a ke marrė ndonjė iniciativė pėr atdhe ose jo.

Pra  nė kėtė projekt kaq madhor pėr ēėshtjen kombėtare nuk mund ta ēojnė para vetėm disa persona , por  doemos duhet tė kyqet i tėrrė populli  nga shkaku se atėherė shifet edhe serioziteti i punės dhe ėshtė njė test i mirė se populli  qėndron pas kėtij projekti.

Gjithashtu ne u kėrkojmė falje tė gjithėve atyre qė nuk kanė mundėsi tė pėrdorin internet nė shtėpitė e tyre pėr dėrgimin e informatave deri te qendra jonė por ate gjė duhet ta bėjnė te miqtė e tyre  ose nėpėr internet kafe tė ndryshme. Deri tani ne nuk kemi mundėsi dhe rrugė tjera pėr pranimin e informatave  - pėrveē se mes postės elektronike. Nė tė ardhmėn nėse krijohen kushte,  atėherė edhe do tė informoheni pėr rrugė dhe mundėsi  tjera.

Mė shumė informata keni nė adresėn e veb faqės sonė: www.re-ilirida.tk 

 

Tetovė                        Senati i Republikės sė Iliridės

01.09.2007                                                             Kryetar

                                      Shefi Murati