Me rastin e inagurimit  tė dokumentacioneve tė pėrgaditura nga komisioni statutar  tė organeve tė Senatit tė Republikės sė Iliridės tė udhėhequr nga Selam Elmazi  nė lokalet e Partisė pėr Propseritet Demokratikė nė Gostivar me dt: 15.10.1992  v.  ora 15.30 minuta nė mes tjerash dallojmė edhe fjalimin e mbajtur nga z. Rsmi Ejupi –kryeministėr i qeverisė sė Republikės sė Iliridės .

……………..

Tani para se tė  miratojmė vendimin pėr miratimin e dokumentacionit  tė pėrgaditur nga z.Selam Elmazi si kryetar i komisionit pėr pėrgaditjen e  kėtij materiali shumė tė ēmuar  operativ.

Dua edhe njėherė tė theksojė se  dhe tė falenderoi z. Selam pėr mundin dhe punėn e shkėlqyer  qė ka dhėnė pėr pėrgaditjen e kėtyre dokumentave.

Kjo do tė jetė njė ndihmesė e madhe pėr popullin tone nė tė gjitha trojet e Republikės sė Iliridės si tė bashkėsive loikale ashtu edhe pėr njėsitė tona ushtarake si tė rregullta ashtu edhe teritoriale.

Mbrojtja civile do tė luaj njė rol tė pazėvėndėsueshėm pėr mbrojtjen e njerzėve dhe tė mirave materiale.

Ju e dini si gjaksori serb ka marrė njė hov tė madh mbi popujt  e kroacisė dhe tė bosnjės. Mezi pretė qė tė vijė nė Kosovė dhe nė trojet tona.  Ne sa mė shumė tė jemi tė pėrgaditur aq mė shumė do tė mbrojmė popullatėn dhe tė mirat materiale nga gjaksore dhe plaēkitėsi serb.

Atij duhet ti japim dėnimin e mierituar. Nuk duhet lėnė gjallė tė largohet nga trojet tona. Nė trojet tona ai duhet tė gjejė varrin e asgjė tjetėr.

Tė nderuar anėtarė tė kėshillit tė senatit tė Republikės sė Iliridės na presin ditė tė vėshtira.  Hordhitė e ēmendura gjaksore serbe  po sulojmojnė me tėrrė arsenalin ushtarak popullatėn civile. Tė jeni tė bindur se edhe nė trojet tona po e njejta do na ndodhė  njė gjė tė tillė .Ne e kemi pėr obligim qė tė mobilizohemi dhe  tė mos e lejojmė kėtė.

Unė mendojė se me kėtė material qė ne sot e miratojmė , ushtria jonė do tė ketė njė ndihmė tė fuqishme nga tė gjitha bashkėsitė lokale dhe me kėte edhe suksesi do tė jetė i joni.

Njė system kaq mirė i planifikuar nesėr le tė jetė si njė bregdet i mbushur me iriqa deti ku,  kudo qė tė shkelėsh – gjembat i ke nė kėmbė.

Tani mė ngelė  tė theme se ky material ėshtė shumė i kuptueshėm pėr tė gjithė nivelet dhe mendojė se nuk do tė kete problem pėr tu vėnė nė pėrdorim.  Aty ku nuk do tė kuptohet ne i kemi edhe aktivistėt tone nė teren ku sigurishtė edhe do tė bėjnė sqarime.

Edhe  njėherė shumė falimenderit shoku im . Urime  ! / drejtohet nga Selami /.

Tani duhet tė bijmė vendim pėr miratimin e kėtyre  dokumentave.