Ilirida - Shqipėria Verilindore

 

Ilirida - Shqipėria Verilindore, Lugina e Vardarit ose Maqedonia Perėndimore, ka qenė e banuar qė nė periudhėn mė tė lashtė parahistorike, tė Neolitit, nga popullsi bartėse tė Kulturės Mediterane. Mė vonė, nga kjo popullsi parahistorike u formuan Pellazgėt dhe fiset Ilire, tė cilėt nė Iliridė, pėrveē tjerash, ndėrtuan edhe kėto qytete historike: Oeneu (Tetova), Draudaku (Gostivari) dhe Uskana (Kėrēova) tė cilėt banosheshin nga fisi Ilir i Penestėve. Linkestėt dhe Enkelejtė banonin rreth qyteteve Strugė, Ohėr (Lyhnidis) dhe Manastir (Heraklea). Kurse pjesa veriore e Maqedonisė, Shkupi (Scupi), Kumanova, etj., ka qenė e banuar nga fiset ilire tė Dardanėve dhe Paionėve.